Sök Mina sidor

Kamerabevakning med UAS på Södermalm i Stockholm

Bild på karta över Södermalm där UAS kommer användas.

Karta över Södermalm där UAS kommer användas.

Polisen kommer att kamerabevaka delar av Södermalm i Stockholm med hjälp av UAS från den 16 augusti kl 17.00 till 17 augusti kl 02.00.

Polismyndigheten har fattat beslut om att UAS kommer att användas vid kamerabevakning av delar på Södermalm i Stockholm. Polismyndigheten har fattat detta beslut i samband med att den offentliga tillställningen Midnattsloppet äger rum på platsen.

Beslutet gäller från klockan 17.00 den 16 augusti till klockan 02.00 den 17 augusti 2025.

Syftet är att förebygga, förhindra och upptäcka brott samt underlätta och möjliggöra utredning och bevisning av inträffade brott. Polismyndigheten bedömer även att bevakningen behövs för att förebygga, förhindra eller upptäcka störningar av allmän ordning och säkerhet eller begränsa verkningarna av sådana störningar.

Om kamerabevakning med drönare

  • Polisen använder UAS (unmanned aircraft system), det vill säga ett obemannat luftfartygssystem eller drönarsystem.
  • Polisen har rätt att använda kamerabevakning på allmänna platser om intresset av bevakningen väger tyngre än den enskildes intresse av att inte bli bevakad. När bedömningen om kameraövervakning görs tas särskild hänsyn till om bevakningen behövs för att förebygga, förhindra eller upptäcka brottslig verksamhet. Hänsyn tas även till om bevakningen görs för att utreda eller lagföra brott eller på en plats där det finns särskild anledning för risk för angrepp på någons liv, hälsa, trygghet eller på egendom. Polisen har även rätt att kamerabevaka i syfte att upprätthålla allmän ordning och säkerhet.
  • Filmmaterialet får polisen använda i utrednings- och lagföringsarbete. Materialet kan komma att användas som bevismaterial i en rättegång, vilket kan vara avgörande om det till exempel saknas vittnen.
  • Beslutet om kamerabevakning ger inte polisen rätt att filma in i bostäder utan endast på platser som är allmänna. Då polisens drönare i regel flyger på höga höjder är det inte möjligt att identifiera enskilda individer i filmen.
  • Läs mer om hur polisen behandlar personuppgifter.