Sök

Stora mängder stulna smycken funna efter inbrottsvåg

Efter närmare 140 villainbrott i Skåne och Halland under slutet av 2024 kunde polisen gripa två personer och stoppa inbrottsvågen. Nu har polisen en stor mängd stöldgods i form av smycken som ska tillbaka till sina rättmätiga ägare.

I samband med gripandet av de två misstänkta fann polisen stora mängder stulna smycken och nu behöver polisen hjälp av de som drabbats av inbrott för att kunna lämna tillbaka stöldgodset.
- Efter de utredningsåtgärder och husrannsakningar som vi gjort sitter vi nu med en stor mängd stöldgods där nästan allt är smycken, säger utredningsledare Rickard Pedersen. Det är mycket svårt för oss att veta vems smyckena är helt enkelt och därför behöver vi nu hjälp. Har man haft ett inbrott i sin villa under perioden oktober 2024 till januari 2025 i Skåne och södra Halland så är vi på polisen tacksamma om man hör av sig till oss, säger Rickard Pedersen.  

För att polisen ska kunna lämna tillbaka de stulna smyckena behöver de som drabbats av stölderna kunna beskriva det som stulits och visa på någon form av ägarskap, helst med bilder eller med en detaljerad beskrivning.
- Vi är mycket angelägna om att kunna återlämna alla dessa smycken till dess rättmätige ägare, säger Rickard Pedersen. Även om alla smycken inte betingar ett högt ekonomiskt värde så ser vi att det i många fall snarare rör sig om ett sentimalt värde för den rätte ägaren.

Smycken och kontanter stals vid 140 inbrott

Tjuvarna var i stort sett ute efter två saker: smycken och kontanter. Inbrotten inträffade nästan uteslutande i villakvarter i nordvästra, nordöstra och södra Skåne samt i södra Halland och inbrottsvågen höll på tills januari. 
- I januari kunde vi gripa två östeuropeiska medborgare i Ängelholm efter en längre tids spaning. Duon sitter för närvarande häktade för inbrottsstöld. Efter gripandena sjönk också antalet inbrott i villor dramatiskt, säger utredningsledare Rickard Pedersen.  

Under senhösten tillsattes en grupp inom polisen att arbeta mot inbrottsserien. Det fanns indikationer att det kunde röra sig om ett internationellt brottsnätverk och en rad polisområden arbetade tillsammans i jakten på gärningsmännen vilket till slut ledde till gripanden. Under den här tiden har totalt närmare 140 villor haft inbrott.

Så här kontaktar du polisen

Du kan ringa polisen på 114 14 eller göra eller komplettera en polisanmälan på polisens webbplats https://polisen.se/utsatt-for-brott/polisanmalan/stold-inbrott-ran/inbrott/  .