Sök Mina sidor

Fler brott mot särskilt utsatta brottsoffer redovisas till åklagare

Under 2025 ökade antalet polisanmälningar om brott i parrelation, våldtäkt mot vuxna och brott mot barn. Samtidigt ökade polisen antalet ärenden som redovisades till åklagare ännu mer, det visar polisens egen statistik för 2025.

När en förundersökning är klar redovisas den till åklagare som bedömer om åtal ska väckas. Under 2025 redovisade polisen 737 fler ärenden till åklagare jämfört med 2024, en ökning med 6,9 procent. Det är en ökning i samma storleksordning som vi har sett från år till år sedan 2023.

– Vi är på rätt väg i vårt arbete mot den här brottsligheten och jag är fast beslutsam om att utvecklingen ska fortsätta så. De senaste åren har vi höjt kunskapen kring de här brottskategorierna och vad som krävs för att vi ska få mer robusta utredningar som håller för åtal, säger rikspolischef Petra Lundh.

Från 2023 till 2025 har 15,6 procent fler ärenden redovisats till åklagare.

Ökat antal anmälningar

Polisen tog under 2025 emot 71 521 anmälningar om brott i parrelation, våldtäkt mot vuxna och brott mot barn. Det är en svag ökning från året innan (1133 ärenden eller 1,6 procent). Utredningskapaciteten har alltså ökat mer än inflödet. Men långt ifrån alla brott kommer till polisens kännedom.

– Vi vet att det finns ett stort mörkertal kring de här brotten, därför vill vi att anmälningarna ska fortsätta att öka. Fler anmälningar innebär att gapet mellan utsatthet och anmälda brott minskar, säger Petra Lundh.

Polisens arbete för effektivare lagföring

Inom Polismyndigheten pågår ett arbete internt för att fortsätta att bli bättre på att utreda brott. En nyckel är ökad kunskap både hos utredare och ingripande poliser.

– Kunskapen om riskhöjande faktorer har fått genomslag inom polisen. Vi ser i förhör att fler frågar om exempelvis strypvåld och hot om suicid, det görs också fler gripanden. Det här vet vi ger mer robusta utredningar, säger Erika Gyllenswärd, verksamhetsutvecklare vid Noa.

Bakom den höjda kunskapen ligger mycket internkommunikation och ledning från chefer.

Under det gångna året har polisens brottsutredarprogram fått en andra del som riktar sig till utredare av komplexa och grova brott, och en helt ny digital grundutbildning tagits fram för medarbetare som utreder brott kopplat till allvarliga kränkningar, fysiskt eller psykiskt våld eller sexuella övergrepp.

Om statistiken

Statistiken om särskilt utsatta brottsoffer innefattar brott i parrelation, våldtäkt mot vuxna och brott mot barn. Inom dessa brottskodsgrupper ryms flera olika brottskategorier. Nedan statistik innefattar samtliga tre brottskodsgrupperna.

Anmälningar: 71 521, en ökning med 1133 ärenden eller 1,6 procent.

Ärenden redovisade till åklagare: 11 364, en ökning med 737 ärenden 6,9 procent.