Sök
Stäng Meny

Grannsamverkan i polisregion Väst

Grannsamverkan i Hallands och Västra Götalands län.

Finns ditt län eller din kommun inte med i listan kan du ringa 114 14 och fråga efter en samordnare/ansvarig för grannsamverkan där du bor.

Halland

Har du frågor om grannsamverkan i din kommun är du välkommen att kontakta respektive kontaktperson.

Kungsbacka – kontaktpersoner:
Jenny Sjöström, kommunpolis i Kungsbacka  
E-post: jenny.sjostrom@polisen.se tel. 010-566 04 39 
Simon Wallengren, Kungsbacka kommun 
E-post: simon.wallengren@kungsbacka.se

Varberg – kontaktperson:
Områdespolis Andréas Liljedahl, 010-566 02 68

Halmstad – kontaktperson:
Kommunpolis: Kristian Nilsson, 010-566 12 16

Laholm – kontaktperson:
Kommunpolis Kristian Nilsson, 010-566 12 16

Falkenberg – kontaktperson:
Kommunpolis Anneli Svensson, 010-566 00 25

Hylte – kontaktperson:
Kommunpolis Sofia Theander, 010-566 03 13

Västra Götaland

Älvsborg

Kontaktpersoner:

Borås/ Bollebygd:
Johanna Sandin
grannsamverkan.sjuharad@polisen.se

Mark/ Svenljunga:
Annika Stomberg
annika.stomberg@polisen.se

Ulricehamn/Tranemo:
Erica Pettersson
erica-m.pettersson@polisen.se

Alingsås:
Lotta Jofjord
lotta.jofjord@polisen.se

Lerum:
Conny Holm
conny.holm@polisen.se

Vårgårda och Herrljunga:
Hanna Mannikoff
hanna.mannikoff@polisen.se

Fyrbodal

Färgelanda och Uddevalla: Tony Bengtsson, Tfn: 010-565 17 84.
Lilla Edet och Trollhättan: Johan Lindén, Tfn: 010-565 26 70.
Stenungsund: Carl Besslinger, Tfn: 010-565 22 87.
Tanum och Strömstad: Johan Hilding, Tfn: 010-565 21 92.
Tjörn och Orust: Carl Besslinger
Vänersborg och Mellerud: Erika Gustavsson, Tfn: 010-565 26 86.
Åmål, Dals Ed och Bengtsfors: Peter Torstensson, Tfn: 010-565 21 18.
Lysekil, Munkedal och Sotenäs: Dan Carlsson, Tfn: 010-565 20 36.

Skaraborg

Essunga, Grästorp och Vara: Kristoffer Hjelm
Falköping och Tidaholm: Anna-Lena Mann
Götene och Skara: Elinor Mann
Hjo, Karlsborg och Tibro: Annika Strandberg
Lidköping: Anders Johansson
Skövde: Skövde Grannsamverkan

Storgöteborg LPO

Syd: 
LPO Gbg City: Håkan Löwberg
LPO Nordost: Johan Anderland

LPO Hisingen: 
Norra Hisingen – Håkan Bredinge, 
Västra Hisingen – Daniel Johnsson, 
Lundby och Öckerö Kommun – Charlotta Henriksson

LPO Södra Bohuslän: Carina Björklund och Dan Norin, båda är stationerade i Kungälv.