Sök Mina sidor

Statistik och lägesbild över skjutningar och sprängningar i Sverige

I september har åtta skjutningar inträffat där sex personer skadats och en person avlidit. Samma period inträffade en detonation.

I september inträffade totalt åtta skjutningar i Sverige. I augusti inträffade 4 skjutningar. Polisen konstaterar att antalet skjutningar över tid minskat med färre avlidna och skadade. Totalt har 61 skjutningar inträffat januari – september under 2026. Under motsvarande period 2025 inträffade 136 skjutningar.

När det gäller sprängningar skedde en detonation i september jämfört med 4 i augusti. Januari- september 2026 inträffade 76 detonationer jämfört med 158 motsvarande period 2025. I september registrerades 10 förberedelser till allmänfarlig ödeläggelse vilket innebär att detonationer har förhindrats av polisen.

Sprängningar ingår ofta i det som polisen benämner strategiska gärningar, det vill säga, våld för att skrämmas snarare än att döda eller skada.

De sprängmedel som vanligen används är pyroteknik och handgranater. Pyrotekniken används ofta som sprängmedel i hemmagjorda bomber. Handgranater smugglas in i Sverige och tillgången varierar över tid.

Statistiken över bekräftade skjutningar och sprängningar sammanställs manuellt, är preliminär och kan ändras i efterhand.

Skjutningar de senaste tolv månaderna

Diagram skjutningar till och med 202609 Skjutningar per polisregion tolv månader (pdf, 42 kB)

Sprängningar de senaste tolv månaderna

Diagram sprängningar till och med 202609 Sprängningar per polisregion tolv månader (pdf, 43 kB)

Frågor och svar om sprängningar

Fördjupad information om sprängningar

I podcastavsnittet "Varje bomb har sin egen signatur" får du en inblick i polisens arbete mot sprängningsvåldet. Avsnittet fördjupar sig i vilka sprängmedel som används, vilka som utför dåden och hur polisens strategi genomgått en förändring.

Lyssna här

Äldre statistik

Arkiv